מי אנחנו

עמותת מל"ח הארץ נוסדה בשנת תשס"ה - 2005 ע"י קבוצה של שליחים מטעם הסוכנות היהודית, אשר שמו להם למטרה לקדם את הנוער בישראל. עמותת מל"ח הארץ מתמקדת בכל הקשור לחינוך וטיפול דרך שטח. העמותה נותנת מענה לנוער וצעירים מכל רחבי הארץ בדגש על נוער בסיכון, נוער נפגע סמים ונוער בעל התנהגויות אנטי חברתיות.

חזון העמותה

עמותת מל"ח הארץ שואפת לסייע לבני נוער במצבי סיכון, ולגלות את הכוחות הפנימיים הגלומים בהם, על מנת להתמודד עם אתגרי החיים עמותת מל"ח הארץ מאמינה, כי דרך האתגרים אותן מזמן השטח ובחוויית ההצלחה מתחזק בנער/ה בטחון העצמי ונבנית תחושת מסוגלות אשר תהווה קרש קפיצה עבורם להצלחות נוספות בחיים עמותת מל"ח הארץ פועלת מתוך ערכים ואמונה שככל שנתמקד בחלקים הבריאים והחזקים הטמונים בבני הנוער כך נייצר חברה בריאה ומתוקנת.

האני מאמין שלנו

עמותת מל"ח הארץ שמה לה למטרה לקדם את הנוער בישראל – העתיד שלנו.
בארץ ובעולם קיימת מצוקה של נוער וצעירים הגדלים בסביבה שאינה תומכת, סביבה שאינה נותנת מענה לצרכים הגופניים והנפשיים שלהם, סביבה שקיימים בה אלימות ופשיעה.
כתוצאה מכך אותם נערים מפתחים דפוסי התנהגות בעיתיים וא – נורמטיביים, אשר גוררים לאלימות, לפשיעה והתמכרויות.
אנו מאמינים שהיציאה אל הטבע וההתמודדות עם מצבים לא מוכרים תוך המצאות בקבוצה קטנה (עד 15) המלווה ע"י מדריכים מוסמכים ומנוסים מאפשרת העצמה, שינוי והתפתחות.
אנו מציעים מגוון רחב של סדנאות שטח אטרקטיביות אשר שמות דגש על התפתחות אישית וקבוצתית מתוך צבירת חוויות משותפות ולקיחת אחריות.

השיטה שלנו – "טבע האדם"

שורש לב האדם - טוב!

תפיסה מקצועית חינוכית/טיפולית.​

עמותת מל"ח הארץ מתבססת על שילוב שתי גישות בתחום הפסיכודרמה והעבודה הסוציאלית:

הגישה הנרטיבית | Narrative approach

בבסיס הגישה הנרטיבית נמצאת ההנחה שתודעתנו משקפת את חיינו כ"סיפורים" שאנו מספרים לעצמנו וסיפורים שאחרים מספרים לנו, ולסיפורים אלה יש השפעה על התנהגותנו ובחירותינו. בהתאמה, אדם יכול בכל רגע נתון לצאת מנסיבות חייו, וליצור "סיפור" חדש משלו שיאפשר צמיחה והתמודדות מוצלחת יותר עם הבעיות המכשילות אותו או המכאיבות לו בחיי היום יום.

גישת הכוחות | The strengths perspective

גישת הכוחות מתרכזת בכוחותיו של האדם, ובמשאבים הפנימיים המסייעים לו להתמודד עם מכשולים וקשיים. ככל שנתמקד בחלקים הבריאים והחזקים, ולא בחולשות ובמחלות, נוכל לגדול ולצמוח ולצמצם את השפעת החלקים הפגועים והמגבילים. גישת הכוחות שמה דגש על החלקים שבשליטתו של האדם, נותנת משמעות לרצונותיו ושאיפותיו ומעניקה לו את החופש לבחור את המפתח לשיפור מצבו תפקיד המדריך הוא לזהות את כוון החשיבה – "הסיפורים" שאותם מספר החניך ובד בבד לתת משקל כבד על שיקוף הכוחות והמשאבים הטמונים בו וכך לאפשר לחניך הזדמנויות להתמקד ביכולותיו ולהביא לידי ביטוי את העוצמות שלו.

"אני מאמין" טיפולי:

מתוך גישות אלו גיבשה העמותה גישה ייחודית הנקראת "טבע האדם", המבוססת על הטבע כמפתח לגילוי הכוחות. האינסטינקטים הנדרשים להתמודדות עם איתני הטבע, כמו גם ההזדמנות להתמודדות מול האתגר ללא בריחה, מכוון לתהליך טיפולי המשנה את דרך ההתמודדות ומאפשר בחירה בסיפור חיים מקדם. כל סדנאות השטח של העמותה מבוססות על עקרונות אלו, ובניית התוכניות בהתאמה אישית לכל קבוצה מאפשרת את בחירת רמת הקושי והאתגר בטבע המתאימה ביותר והמעצימה ביותר מסעות הישרדות ומסעות רב יומיים מובילים באופן טבעי להתמודדות במצבי קיצון משמעותיים יותר המאפשרים במידה רבה הזדמנות לגילוי כוחות ומשם לשינוי נרטיב לחיים. התפיסה המקצועית של צוות העמותה נשענת על העקרונות הנ"ל, אולם אין די בעקרונות לבדם הדגש האנושי של צוות העמותה הוא זה שמביא להצלחה ולשינוי דפוסי התמודדות. הצוות משקיע מאמץ בהובלת הקבוצה מתוך אכפתיות, יחס אישי ובניית דמות המדריך כמודל לחיקוי.

צוות מל"ח הארץ

עמירם-בן-עזרא,-מנכל-עמותת-מלח-הארץ

עמירם בן עזרא | מנכ"ל העמותה

עוסק מזה 25 שנה בתחום שיקום נוער, נוער שנפלט ממוסדות החינוך הנורמטיביים ונוער נפגע סמים. בעל הכשרה לשיקום התנהגות RED-CLIFF יוטה, ארה"ב. עבד כ-5 שנים כמדריך שטח והישרדות ומדריך טיפולי בכפר הנוער לנפגעי סמים "מלכישוע". הקים את חברת "אמא אדמה" (חברה לידיעת הארץ) המתמחה בידיעת הארץ. מיזמי פרויקט wilderness therapy in israel- לשיקום התנהגות אנטי חברתית לנפגעי סמים לנוער נפגע. למד ישיבת עטרת כוהנים. שירות צ לוחם בחה"ן צנחנים. מתגורר מזה כשמונה שנים בנוף הגליל, פעיל בגרעין התורני.

צוות-הדרכה-מלח-הארץ

צוות ההדרכה

מדריכי מל"ח הארץ הינם מדריכי שטח מוכשרים ומנוסים. הצוות מגוון ומגיע מתחומים שונים- מתחום החינוך, מתחום הרווחה, מתחום הסיירות והאתגר בשטח. כל המדריכים הינם בעלי תעודות ממכון וינגייט והוסמכו להיות מדריכי גלישת מצוקים ומפעילי מתחם חבלים אתגרי. מדריכי העמותה עובדים ע"פ העיקרון המנחה של שיטת "טבע האדם" ,המדריכים הינם בעלי ניסיון רב בהדרכת והובלת קבוצות בכל הארץ.

בנות-שירות-לאומי-מלח-הארץ

מסלול שירות לאומי

שנתיים של שירות ייחודי ולא שגרתי מלא באתגרים, הובלה ומנהיגות. מפגשים עם נערים ונערות בכל רחבי הארץ באוכלוסיות המגוונות.. שנתיים רוויות בטוב וחוויה מעצימה.

דילוג לתוכן