חזון ומטרות

עמותת מל"ח הארץ הינה עמותה טיפולית חינוכית הפועלת לקידום נוער וצעירים בישראל באמצעות סדנאות שטח.

האני מאמין שלנו

עמותת מל"ח הארץ שמה לה למטרה לקדם את הנוער בישראל – העתיד שלנו.
בארץ ובעולם קיימת מצוקה של נוער וצעירים הגדלים בסביבה שאינה תומכת, סביבה שאינה נותנת מענה לצרכים הגופניים והנפשיים שלהם, סביבה שקיימים בה אלימות ופשיעה.
כתוצאה מכך אותם נערים מפתחים דפוסי התנהגות בעיתיים וא – נורמטיביים, אשר גוררים לאלימות, לפשיעה והתמכרויות.
אנו מאמינים שהיציאה אל הטבע וההתמודדות עם מצבים לא מוכרים תוך המצאות בקבוצה קטנה (עד 15) המלווה ע"י מדריכים מוסמכים ומנוסים מאפשרת העצמה, שינוי והתפתחות.
אנו מציעים מגוון רחב של סדנאות שטח אטרקטיביות אשר שמות דגש על התפתחות אישית וקבוצתית מתוך צבירת חוויות משותפות ולקיחת אחריות.

השיטה שלנו – "טבע האדם"

שורש לב האדם - טוב!

הטבע במהותו הינו שלם והרמוני – כל בריה מתנהגת בטבע במצב האידיאלי שלה, לפי טבעה. ישנם אנשים המתרחקים מן הטוב, פונים לאלימות, פשיעה והתמכרויות אך הטוב קיים תמיד, אצל כל אדם.
המפגש של האדם עם הטבע, מאלץ אותו להתמודד עם קשיים פיזיים ומנטליים, אותם מזמן השטח. בטבע נוצר שיקוף של האני עצמי-הפנימי המוביל שינוי וחזרה אל הטוב. ההימצאות בטבע – מאפשרת אמונה בטוב, בעצמי ובאחרים, בניה של ביטחון עצמי ודימוי עצמי חיובי.
שיטת "טבע האדם" הינה שיטה שמאמינה כי המקום הטוב ביותר להחזיר את האדם לנורמות ואינסטינקטים חיוביים וטבעיים שקיימים בו – הוא הטבע, ושם מתגלים כוחותיו ויכולותיו.
על בסיס שיטה זו פיתחנו את הקורסים והסדנאות הרבות, המתמקדות בנקודות החוזק הטבעיות של כל משתתף, ומחזקים את נק' הרצון הפנימית, את יכולת ההובלה, האחריות, המוטיבציה והאמון.

תפיסה מקצועית טיפולית

עמותת מל"ח הארץ מנחה ומדריכה קבוצות ע"פ הגישה הטיפולית המתבססת על שילוב שתי גישות בתחום הפסיכודרמה והעבודה הסוציאלית:

- "הגישה הנרטיבית "(Narrative approach)
- "גישת הכוחות "(The strengths perspective)

הגישה הנרטיבית

בבסיס הגישה הנרטיבית נמצאת ההנחה שתודעתנו משקפת את חיינו כ"סיפורים" שאנו מספרים לעצמנו וסיפורים שאחרים מספרים לנו, ולסיפורים אלה יש השפעה על התנהגותנו ובחירותינו.
בהתאמה, אדם יכול בכל רגע נתון לצאת מנסיבות חייו, וליצור "סיפור" חדש משלו שיאפשר צמיחה והתמודדות מוצלחת יותר עם הבעיות המכשילות אותו או המכאיבות לו בחיי היום יום.

גישת הכוחות

גישת הכוחות מתרכזת בכוחותיו של האדם, ובמשאבים הפנימיים המסייעים לו להתמודד עם מכשולים וקשיים. ככל שנתמקד בחלקים הבריאים והחזקים, ולא בחולשות ובמחלות, נוכל לגדול ולצמוח ולצמצם את השפעת החלקים הפגועים והמגבילים.
גישת הכוחות שמה דגש על החלקים שבשליטתו של האדם, נותנת משמעות לרצונותיו ושאיפותיו ומעניקה לו את החופש לבחור את המפתח לשיפור מצבו.
תפקיד המדריך הוא לזהות את כוון החשיבה – "הסיפורים" שאותם מספר החניך ובד בבד לתת משקל כבד על שיקוף הכוחות והמשאבים הטמונים בו וכך לאפשר לחניך הזדמנויות להתמקד ביכולותיו ולהביא לידי ביטוי את העוצמות שלו .

"אני מאמין" טיפולי:

מתוך גישות אלו גיבשה העמותה גישה ייחודית הנקראת "טבע האדם", המבוססת על הטבע כמפתח לגילוי הכוחות.
האינסטינקטים הנדרשים להתמודדות עם איתני הטבע, כמו גם ההזדמנות להתמודדות מול האתגר ללא בריחה, מכוון לתהליך טיפולי המשנה את דרך ההתמודדות ומאפשר בחירה בסיפור חיים מקדם.
כל סדנאות השטח של העמותה מבוססות על עקרונות אלו, ובניית התוכניות בהתאמה אישית לכל קבוצה מאפשרת את בחירת רמת הקושי והאתגר בטבע המתאימה ביותר והמעצימה ביותר.
מסעות הישרדות ומסעות רב יומיים מובילים באופן טבעי להתמודדות במצבי קיצון משמעותיים יותר המאפשרים במידה רבה הזדמנות לגילוי כוחות ומשם לשינוי נרטיב לחיים.
התפיסה המקצועית של צוות העמותה נשענת על העקרונות הנ"ל, אולם אין די בעקרונות לבדם.
הדגש האנושי של צוות העמותה הוא זה שמביא להצלחה ולשינוי דפוסי התמודדות.
הצוות משקיע מאמץ בהובלת הקבוצה מתוך איכפתיות, יחס אישי ובניית דמות המדריך כמודל לחיקוי.

חברי העמותה - הצוות שלנו

יפית עזרא

מנהלת חינוך וטיפול

בעלת תואר ראשון בחינוך וסוציולוגיה אונ' בר אילן. בוגרת קורס תרפיה באמצעות הרפתקה ומסע בטבע מכללת וינגייט (Adventure Therapy). כעשור מילאתי תפקיד ניהולי ברשת חינוכית 'צביה' ניהלתי פרויקטים, הובלתי תהליכים וקידמתי את המוסדות בהן עבדתי. אני מאמינה מאוד בעבודה התהליכית במרחב של הטבע, בהזדמנות הניתנת לכל פרט בתוך הקב' להתקדם, לבחור לעשות שינוי ולהגיע למקום טוב יותר. מתגוררת בישוב רבבה, בשומרון, אמא ל- 6 בנים.

עמירם בן עזרא

מנכ"ל העמותה

עוסק מזה 20 שנה בתחום שיקום נוער, נוער שנפלט ממוסדות החינוך הנורמטיביים ונוער נפגע סמים. בעל הכשרה לשיקום התנהגות RED-CLIFF יוטה, ארה"ב. עבד כ-5 שנים כמדריך שטח והישרדות ומדריך טיפולי בכפר הנוער לנפגעי סמים "מלכישוע". הקים את חברת הטיולים "עם האדמה" המתמחה בטיולי שטח, הישרדות ואתגר. מיזמי פרויקט מדבר - לשיקום התנהגות אנטי חברתית לנפגעי סמים לנוער נפגע. למד בישיבת הגולן ובישיבת עטרת כוהנים. שירות צבאי בחה"ן צנחנים. מתגורר מזה כארבע שנים בנצרת עילית, פעיל בגרעין התורני.

ODT

צוות ההדרכה

מדריכי מל"ח הארץ הינם מדריכי שטח מוכשרים ומנוסים. הצוות מגוון ומגיע מתחומים שונים- מתחום החינוך, מתחום הרווחה, מתחום הסיירות והאתגר בשטח. כל המדריכים הינם בעלי תעודות ממכון וינגייט והוסמכו להיות מדריכי גלישת מצוקים ומפעילי מתחם חבלים אתגרי. מדריכי העמותה מטפלים ע"פ העיקרון המנחה של שיטת "טבע האדם" ,המדריכים הינם בעלי ניסיון רב בהדרכת והובלת קבוצות בכל הארץ.

ההסטוריה שלנו

עמותת מל"ח הארץ נוסדה בשנת תשס"ה - 2005 היא הוקמה ע"י קבוצה של שליחים מטעם הסוכנות היהודית, אשר שמו להם למטרה לקדם את הנוער בישראל. עמותת מל"ח הארץ מתמקדת בכל הקשור לחינוך וטיפול דרך שטח. העמותה נותנת מענה לנוער וצעירים מכל רחבי הארץ בדגש על נוער בסיכון, נוער נפגע סמים ונוער בעל התנהגויות אנטי חברתיות.

דילוג לתוכן